Elindult a Flickr fotó megosztó oldalon a contrailspotting.com csoport. Ide várjuk a jól sikerült áthaladós fotóitokat.

Szerző Téma: Telen Svajcban  (Megtekintve 1701 alkalommal)

Nem elérhető Gabor

Telen Svajcban
« Dátum: 2010. Május 15. - 15:50:05 »

Most, hogy itt a nyar es a forrosag jo erzes visszanezni egy-ket igazi teli felvetelt.
Ezt a teli turat meg januar vegen sikerult megejtenem, par napos volt es a fo latvanyossag az igazi alpesi svajci tel volt. Hobol is megart a sok, nem panaszkodom lattam boven. Sajnos gyakorlatilag folyamatosan rossz volt az ido, a nemet autpalyan ez igencsak kellemetlen, de a svajci alpok 2300m feletti hagoin sem tul izgalmas. Holanc szerencsere nem kellett, illetve kellett volna de en nem tettem fel.
Delutan, munka utan indultam es estere ertem Zurichbe. Mint mindig es mindenhol most is a Holiday Inn Express-t valasztottam, ezek a szallodak kozel vannak a repterhez es arukhoz kepest nagyon kulturalt minoseget nyujtanak. Zurichben a legjobb fotos hely, a heli grill, gyakrolatilag 10 perc seta a szallodatol, az ut masik oldalan pedig a spotter turak kedvence, egy McDonalds is talalhato.
Szoval este erkeztem es rogton korul is neztem a repteren. Szakadt a ho mar napok ota, az utak autoval nehezkesen jarhatoak voltak. A repteren tobb 10 emeletes parkolo is van, ezek felso szintjerol jol ralatni tobb erdekes helyszinre is, futopalyak, eloterek, jegtelenito allomasok stb. A gond csak az, hogy a parkolo nem nyitott, illetve csak reszben az, szeles betoncolopok kozotti reseken kell kiugyeskedni a fotosoknak, ami nem lenne baj, ha egeszen kozel lehetne menni a falhoz. Sajnos erre sincs lehetoseg, kb fel meterrol lehet fotozni ami arra jo, hogy a szeleken meg 200mm-en is belog a betonoszlop. Csinaltam egy-ket ejszakai allvanyos fotot, de ezeket meg nem dolgoztam fel es valoszinuleg nem is fogom soha. Nagyon faradt voltam es hideg is volt, fotos erteke nem lett volna ha maradok igy inkabb elmentem aludni.
Masnap reggel is szar volt az ido ezert inkabb tovabbmentem az eredeti uticel fele, St. Moritz, Samedan iranyaba. Ez a hely Zurichtol keletre van 200km-re, a 2381 meteres hagon kivul konnyu odajutni es ez is csak telen okoz gondot. A hagon -21fok volt. A masik oldalon viszont szaraz utak es szikrazo napsutes fogadott.  A hely mikroklimaja olyan, hogy szinte mindig jo az ido, ezert is olyan nepszeru siterep, foleg a milliomosok koreben. Talan pont ezert is mukodik itt egy repuloter. Samedan, LSZS, kizarolag VFR idoben hasznalhato es csak tajekoztato szolgalat van azaz iranyitas nincs. Ennek ellenere egeszen komoly business jetek is rendszeresen jarnak ide. Pontosan ez volt a latogatasom lenyege. Mivel mindent tobb meteres ho borit es szikrazoan sut a nap gyakorlatilag nincsenek arnyekok a visszavert feny miatt. A levego viszont kristalytiszta, a repuloter 1700m magasan van. St. Moritz egy volgyben fekszik igy a kornyezet is gyonyoru hatteret ad, hoval boritott sziklas hegycsucsok minden iranyban.
Latogatasom csucsfotoja, legalabbis szemelyes kedvencem ez a foto:

A legerdekesebb kulonlegesseg pedig egy Airbus A318 volt. Ez volt az elso alkalom, hogy Airbus latogatott erre a repuloterre. Nagyritkan egy-egy B737BBJ is beesik es az idosebbek emlekeznek egy B727-re is.
Az Airbus delutan jott, a feny mar nem volt olyan jo es fatyolfelhos is lett az eg:

A repterrol keszult egy panoramakep is:

Nagyobb es sokkal elvezhetobb valtozatban itt lathato:
http://www.flickr.com/photos/gaborhajdufi/4327641478/sizes/o/in/set-72157621904140225/

Eleg jo forgalom volt, szinte folyamatosan jottek-mentek a gepek.

Mivel a taj es a hegyek is nagyon szepek voltak, delutan inkabb tovabballtam es korulneztem egy picit a kornyeken.
Jo lehetoseg volt egy par HDR fotot is kesziteni:

Estefele visszaindultam Zurichbe ahova a nagy hoeses miatt csak igen kalandosan jutottam el. Megegyszer soteteben a hegyeken at ekkora hoban nem hiszem hogy nekivagnek az utnak.

Masnap reggel koran keles utan jott a csalodas. Meg egy oraval napfelkelte utan is gyakorlatilag sotet volt a vastag felhoktol. Reggeli utan kimentem, megneztem a fotos helyeket, nagyon kulturaltan ki van epitve az osszes, nagyreszt patakpart jelleguek. 10-ora korul ugy tunt, hogy tisztul picit az ido, ezert atmentem a Heli Grill elnevezesu helyre. Innen nagyon jol lehet az indulo forgalmat fotozni a 28-as es a 16-os palyan is. A keritesen van egy par lyuk is kialakitva a fotosok kedveert. Ho volt rengeteg most is, de az enyhen jobb ido nem tartott sokaig. Igy nez ki ez a fotos hely egy A340-essel a hatterben:

A legtobb heavy a 16-os palyarol indul es ennel sokkal kesobb emelkednek fel, egeszen kozel a fotos poziciohoz.
2-300mm-es objektivvel nagyon jo fotokat lehet innen csinalni.

A 28-as palyat foleg kisebb gepek hasznaljak, de lattam egy A330-ast is onnan indulni:

Nekem egyik nagy kedvencem az Edelweiss:

Koradelutan beborult es hamarosan el is kezdett esni a ho. Egesz delutan es ejszaka esett is. Masnap delelott meg fotozgattam egy parat, ugyanezeken a helyszineken, de az idojaras csak egy-ket esetben volt marginalisan jobb. Korai ebed utan elindultam hazafele mert a hoeses miatt hosszu es nehez utra szamitottam.

Osszessegeben nem volt rossz a kirandulas. Samedan es a hegyek nagyon szepek voltak, talan erdemes lett volna ott maradni tobbet, ott az idojaras is szebb. Zurich is jo hely, bar en tobbre szamitottam, de lehet, hogy ez csak annak tudhato be, hogy az idojaras gyakorlatilag minden fotozassal kapcsolatos tevekenyseget meggatolt. Jo idoben szeretnek meg visszamenni a kozeljovoben. Van meg egy csomo jo hely es elehetoseg amit nem tudtam kihasznalni.

Ha valaki szeretne az airliners.net-es fotokat eredeti meretben is megnezni kattintson ide
A fotos helyekrol es lehetosegkrol van az interneten boven terkep es informacio, de en is szivesen valaszolok az esetleges kerdesekre.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Május 15. - 15:53:40 írta Gabor »

Nem elérhető 1fiu79

Re: Telen Svajcban
« Válasz #1 Dátum: 2010. Május 15. - 18:25:28 »
Nagyon tutti!
Nem hagyjátok a fórumot "leülni".Általatok megismertem már pár repteret... :)
Csak így tovább...
Pentax K-r+250/1200 dobson

Nem elérhető BJani

« Válasz #2 Dátum: 2010. Május 15. - 18:46:13 »
Nagyon szép képek Gábor.
Eszembe juttatta a hajdani élményeim. :)

2001-ben a családdal voltunk Svájcban, fél napot voltam ZRH-n is, de csak a teraszon.
Akkor még messze nem volt digitális gép, és a papírkép előhívása is nagyon drága volt, ezért kb. 35 képet fotóztam el mindösszesen, egy 35-105-ös obival szerelt akkor 10 éves Pentax SLR-el. Pedig sokminden olyan volt ott, ami több képet kaphatott volna.
Pl. South African 747-200, amiről nincs is rendes képem, de lehetett volna, ha várok még 5 percet. :(
Azóta már a Swissair is történelem, az MD-11-eseikkel együtt.

Ennek ellenére nagyon szép emlékeim vannak onnan, és az idő is szép volt azon a júliusi délutánon. Ott láttam elsőnek közelről Emirates gépet.

St. Moriz-on csak átutaztunk. Utólag persze tudom, hogy meg kellett volna fűzni szüleim, hogy nézzék meg a várost, engem meg tegyenek ki a reptéren. :)

Egyébként nagy kaland volt Warrtburggal (4T kombi) végignyomni Svájcon. Utólag visszagondolva mondjuk nem tudom mi lett volna, ha ott lerobban, merthogy alkatrészt ott tuti nem kapunk hozzá... De külföldön egyszer sem hagyott minket cserben, pedig sok helyen járt, Düsseldorftól a Keleti-Kárpátokig bezárólag.

Nem elérhető Lacus

« Válasz #3 Dátum: 2010. Május 15. - 19:46:17 »
Tényleg brutális hely...Pláne nekem,mert én kedvelem ezeket a kis repülő ékszerdobozokat,hozzá az Alpok csúcsaival...ppppfffff.....zseniális képek!Azért az éjszakai szerpentines vezetést kipróbáltam volna én is,pláne hóesésben... ;D

Nem elérhető GregoryK

« Válasz #4 Dátum: 2010. Május 19. - 00:40:11 »
Szép fotók, jó beszámoló! A panorámakép nagyon tetszik, nekem még normálisat nem sikerült összehoznom :)! Az A318-nak szép a festése és érdekes, hogy elől nincsenek ablakok, de gondolom magángép. A piros propelleres mentőgép jól mutat a havas háttérrel, illetve még nagyon szép ahogy a hajtóműből kijövő levegő a havat felkavarja főleg a Singapore B777-nél. Meg jók a fények, hogy a repülők aljára rávetődik a hóról visszaverődődve. A G-CDLT van csak meg ezek közül és Ferihegyről, csak kicsit más a háttér :)!