Elindult a Flickr fotó megosztó oldalon a contrailspotting.com csoport. Ide várjuk a jól sikerült áthaladós fotóitokat.

Szerző Téma: Fényképezési technikák, felszerelések, fényképek kezelése, távcsövek (*)  (Megtekintve 88198 alkalommal)

Nem elérhető garygarand

Re:Fényképezési technikák, felszerelések, fényképek kezelése, távcsövek (*)
« Válasz #15 Dátum: 2008. Október 16. - 10:19:12 »
Sziasztok.

Hát köszi a sok tanácsot. De tényleg szűk a keret.Csillagászkodást nem terveztem.
Várni pedig nem tudok(akarok)még összejönne annyi pénz.

Üdv mindenkinek.

Nem elérhető [Dávid]

« Válasz #16 Dátum: 2008. Október 16. - 12:47:36 »
Olvasta a franc, hogy mire van kerete. Bár tudhatnám, hisz nekem is azért nincs új távcső. Nekem szólt PZoli, hogy segíthetnék, mert nekem is hasonló van, mint amit a barátunk kinézett magának.

Nem elérhető Night Gardener

« Válasz #17 Dátum: 2008. Október 16. - 14:48:09 »
Ja, tényleg. A Dobson ami PapaZulu-nak van, nem 70-ből jön ki, hanem 90-100-ból. De akkor is fenntartom a szavamat, amikor még MO-n senkinek nem volt (nekem még ma sincs persze), már akkoris a Dobson-t hirdettem, hogy a világ számos pontján azzal készítik a legszebb fotókat. Martin Wagner és a belga srác meg a lengyel barátunk is, Grzegorz.

Nem elérhető kobold75

« Válasz #18 Dátum: 2008. Október 16. - 17:31:46 »
Barátom egy jotanács.ha kis távcsövet veszel azzal rájössz hogy nem fogsz vele tudni fényképezni és utánna nem tudod eladni reális áron.Megéri összegyűjteni a pénzt egy jo dobsonra ami az egyém 250/1500  Csak a tükör valt 130000ft  meg fél év várakozás hidd el megérte ennyit várni
250/1500 Dobson+Pentax K-S1   http://www.flickr.com/photos/45573502@N02/

Nem elérhető Mozdonyos

« Válasz #19 Dátum: 2008. Október 19. - 20:34:15 »
Sziasztok,új vagyok a fórumon.Hobbim a csillagászat,de valahogy mindig is érdekeltek az égen átsuhanó repülőgépek is,aztán egyszer csak megtaláltam ezt az oldalt. Írásaitokból látom hogy a feladatra a legalkalmasabb távcsövek a dobsonok pl:200/1200,250/1250.Jelenleg nekem egy 125/1125-ös f/9 akromátom van(Tal-125) HEQ-5-ös mechanikán,most akarok venni egy canon tükörreflexes gépet(EOS-1000D),annyi kérdésem van hogy szerintetek evvel a technikával érdemes-e próbálkozni,vagy nagyon macerás lenne,az igazság az hogy vizuálisan követtem már vele repülőt(14mm UWA okulár,Nagyítás 80×-os volt).Még annyi hogy a tükörreflexes élőképet itt lehetne-e használni.Válaszaitokat,meg a segítséget előre is köszönöm.Sikeres áthaladózást kivánok mindenkinek.Üdv.
Orion SkyQuest XT8Í Intelliscope(203/1200)+Canon EOS 500D

Nem elérhető PapaZulu

« Válasz #20 Dátum: 2008. Október 19. - 20:53:19 »
Szia!

Hát...elég nehezet kérdeztél.  ;) Ha tudod követni a gépeket okuláron keresztül, akkor szerintem ez nem fog gondot okozni a fényképezőgéppel sem. Hogy optikailag milyen lesz, az kérdés... Ki kell próbálni.  ;) (Na ezzel aztán sokat segítettem...  :)) Az f9 olyan határ eset körüli, de azért még lehet vele fotózni szerintem olyan záridőkkel, hogy nem mozduljon be a gép.
Szerintem az élőképet itt nem nagyon fogod tudni használni. A keresőben valószínű precízebben lehet majd a gépet követni, ill. az élességállítás is könnyebb lesz úgy.
Mindenesetre várjuk majd a tapasztalataidat, és a fotóidat, ha meg lesz a gép.

Nem elérhető Mozdonyos

« Válasz #21 Dátum: 2008. Október 20. - 11:29:44 »
Köszi a segítséget meg a bíztatást(a válaszodból itélve talán van esélyem).Egyébként most próbálom eladni a TAL-t,ha sikerül akkor max egy 150/750-es Celestron Omniban gondolkozom,a fényereje jobb lesz,de hát ez is EQ mechanikán lesz...Remélem sikerül majd valamit alkotni.Mégegyszer köszi.Üdv:Mozdonyos.

Nem elérhető kobold75

« Válasz #22 Dátum: 2008. Október 20. - 18:16:43 »
Üdv Mozdonyos végre egy csillagász rajtam kívül.ACelestron Omni Xlt 150/750 ára 60000 csak a tubus.Nem gondolkozol egy Dobsonban?Sky Watcher 150/1200 69000ft 200/1200 90000ft szerintem meggondolando viszon ami neked van az igazi bolygogyilkos orosz csoda.

Nem elérhető Mozdonyos

« Válasz #23 Dátum: 2008. Október 21. - 11:52:59 »
Szia Kobold75.Az az igazság hogy valójában még teljesen én sem tudom hogy mit akarok,az lenne a jó ha lenne egy kisebb cső EQ mechanikán,meg egy nagyobb Dobson szerelésen.Valszeg a TAL-t nem viszik el a mai APO-s korszakban,úgy hogy egyenlőre evvel próbálkozom.Fényképezőt már régóta szeretnék,most hogy a Canon EOS 1000D ára zuhanásban van, kezd elérhető közelségbe kerülni.Egyébként azért gondoltam a Celestron Omni XLT 150-re mert azt hittem hogy a newton rendszer az EQ mechanikán könnyebbé teszi az áthaladózást,de gondolom hogy itt a lényeg a Dobson szerelés.Köszi a tanácsaidat,majd ha sikerül valamit "alkotni"akkor még jelentkezem.Üdv:Mozdonyos.

Nem elérhető Gabor

« Válasz #24 Dátum: 2008. Október 21. - 12:04:34 »
Nem lehet ugyanazt a csovet EQ es Dobson allvanyra is felszerelni? A dobson allvanyt otthon legyartani sem tul nehez es atrakni egyik allvanyrol a masikra sem lehetne tul bonyolult a dolog. Bar ehhez a temahoz nem (sem) ertek.

Az en gepemen egyebkent van elokep es nem hasznalom. Pedig elelinte lelkes voltam, de szerintem ilyen celra nem hasznalhato. Amire viszont nagyon az az asztrofotozas. Az aprobb dolgokat az elokepen 5x 10x nagyitasban is nezheted ami megkonnyiti a fokuszalast. Viszont ez a modszer az izgaga repuloknel nem mukodik sajnos.

Nem elérhető kobold75

« Válasz #25 Dátum: 2008. Október 21. - 18:06:28 »
Természetesen fel lehet rá szerelni EQ5 állványra a dobsonodat csak vizuális célra ára 75000ft.HEQ 175000ft.EQ/ 234000ft

Nem elérhető Mozdonyos

« Válasz #26 Dátum: 2008. Október 21. - 20:08:16 »
Akkor az élőképes fókuszálást meghagyom a holdra.Egyébként láttam is olyat távcsöves találkozón hogy egy  200/1200-es GSO tubuson voltak tubusgyűrük is meg prizmasin ami az EQ mechanikára kell,meg volt teflon pogácsa is ami a Dobson szereléshez kell.Én a HEQ5-ömet nem akarom ekkora tubussal(200/1200)leterhelni,igaz hogy a jelenlegi cső is elég hosszú de azért valszeg könnyebb.A fotózás technikájáról szeretnék még kérdezni.Pl:használtok-e önkioldót,a repülő keresése közben végig a fényképező keresőjébe néztek,vagy először a távcső keresőjével nagyjából megkeresitek a gépet vagy a kondenzcsíkot,majd ezután néztek a fényképezőbe?,a fókuszálás menetét sem értem főleg azt hogy a gyorsan mozgó gépre hogyan lehet pontosan fókuszálni.Ne haragudjatok ha kicsit sok a kérdés.

Nem elérhető PapaZulu

« Válasz #27 Dátum: 2008. Október 21. - 20:38:15 »
Jól gondolod: a kereső távcsőben találom meg a gépet, és ezután folytatom a követést a fényképezőgép keresőjén keresztül. Ha van csík, akkor a dolog elég egyszerű: a csík végén ott lesz a gép is.  ;) Ha nincs csíkképződés akkor kicsit nehezebb, de egy kis gyakorlás után ez sem jelent gondot. Pár hét után már folyamatosan a fényképező keresőjének közepén lehet tartani a gépet anélkül, hogy elveszítenéd.
A fókuszálás: a folyamatos, pontos követés közben szintén folyamatosan állítom az élességet, és közben exponálok egyet-kettőt. (amikor a legélesebbnek érzem) Utána elállítom az élességet, és megismétlem az előbbi folyamatot. Egy gépre 6-8-10-et szoktam exponálni, ebből 1-2 kép értékelhető, a többi kuka. Utána pedig következik a képfeldolgozás PS-ben. De ez már egy másik téma...
Én nem használok távkióldót, enélkül is kényelmesen lehet fotózni.

Nem elérhető Night Gardener

« Válasz #28 Dátum: 2008. Október 21. - 20:57:24 »
...enélkül is kényelmesen lehet fotózni.

Gábornak is ez a véleménye vajon? :)

Nem elérhető Mozdonyos

« Válasz #29 Dátum: 2008. Október 21. - 23:04:07 »
Köszi az infót,ha nem gond akkor majd még kérdeznék.Üdv.