Elindult a Flickr fotó megosztó oldalon a contrailspotting.com csoport. Ide várjuk a jól sikerült áthaladós fotóitokat.

Szerző Téma: Fényképezési technikák, felszerelések, fényképek kezelése, távcsövek (*)  (Megtekintve 86580 alkalommal)

Nem elérhető Night Gardener

Fényképezési technikák, fényképek kezelése, utómunka. Objektívekkel kapcsolatos tapasztalatok. Távcsövek bemutatása.
« Utoljára szerkesztve: 2009. Február 25. - 14:01:15 írta Night Gardener »

Nem elérhető sziszka1

Re:Fényképezési technikák, felszerelések, fényképek kezelése, távcsövek (*)
« Válasz #1 Dátum: 2008. Augusztus 09. - 21:22:30 »
Üdv megint én:)

HOgyan készünek ezek a képek? Nekem egy Panasonic DMC-FZ-20 as gépem van, 12 x optikai Zoom (432 mm).Próbáltam ilyen képet készíteni de nagyon nem látszott semmi:)
Orion SkyQuest(200/1200) XT8 + (barlow) + Canon EOS 450D
MAVIR-MOPUG/TEGRI (Esetleg PARAK)

Nem elérhető PapaZulu

« Válasz #2 Dátum: 2008. Augusztus 09. - 21:31:21 »
Az én technikám a következő: Pentax K100D + Skywatcher 200/1200 + 1,7x Telekonverter.

A lényeg: kell egy tükörreflexes digitális fényképezőgép, egy távcső (egy Newton rendszerű /amatőr/ csillagászati távcső lehetőleg), és nem árt esetleg egy barlow lencse (fókusz kétszerező), vagy telekonverter.

Nem elérhető sziszka1

« Válasz #3 Dátum: 2008. Szeptember 24. - 17:27:18 »
Az én technikám a következő: Pentax K100D + Skywatcher 200/1200 + 1,7x Telekonverter.

A lényeg: kell egy tükörreflexes digitális fényképezőgép, egy távcső (egy Newton rendszerű /amatőr/ csillagászati távcső lehetőleg), és nem árt esetleg egy barlow lencse (fókusz kétszerező), vagy telekonverter.

Milyen digitális fényképezőgép kell? Cserélhető optikás? Nekem van egy Panasonic DMC_FZ-20 as gép, de nem cserélhető optikájú. Van valamilyen konverter hogy áthidaljam ezt a problémát?
Orion SkyQuest(200/1200) XT8 + (barlow) + Canon EOS 450D
MAVIR-MOPUG/TEGRI (Esetleg PARAK)

Nem elérhető PapaZulu

« Válasz #4 Dátum: 2008. Szeptember 24. - 18:25:59 »
Itt találsz ötleteket a nem cserélhető objektíves gépek távcsőhöz rögzítéséről.
De én nem ajánlom ezt a módszert...
Ha fizikailag tudod is csatlakoztatni a gépet a csőhöz, nem biztos, hogy megfelelő minőségben fogsz tudni fotózni. Egyrészt ezeknek a gépeknek kisebb a képérzékelőjük, ezért zajosabb, gyengébb minőségű lesz a kép. Másrészről nincs rá garancia, hogy optikailag normálisan össze lehessen hozni a csövet és a gépet. Nagy az esély rá, hogy vignettálni fog a kép, és valószínű a kromatikus aberráció is jelentkezni fog...
Szóval a legjobb opció a cserélhető objektíves váz, és a távcső.

Nem elérhető garygarand

« Válasz #5 Dátum: 2008. Szeptember 30. - 14:03:08 »
Sziasztok!

Elég új vagyok a fórumon,de első körben gratulálni szeretnék a képeitekhez.
Én egy lelkes amatőr vagyok akit nagyon érdekel a repülés és kb annyira a fotózás.
Másod sorban lenne pár kérdésem:
 nekem egy EOS 350D-s gépem van mennyire lehet ezt használni?
 55-250-es objektiv mennyire lehet elég?
 néztem két távcsövet:
                                -70/900 (LUNA-70 eco) SkyWatcher Refraktor EQ1 mechanikán,
                                   6x24-es keresővel, 25mm (36x) és 10mm (90x) okulárokkal,
                                   zenittükör, egytagú Barlow

-76/900 (LUNA-76) SkyWatcher Newton EQ1 mechanikán,
                                  6x30 kereső, Barium20 (45x) és Barium10 (90x) okulár, Barlow

Szerintetek ezekkel mit lehet kezdeni?
Érdemes e belekezdeni a fotózásba?

Előre is köszönöm.

Üdv:Gary

Nem elérhető PapaZulu

« Válasz #6 Dátum: 2008. Szeptember 30. - 14:27:00 »
Szia, üdv. itt.

Az EOS 350D teljesen megfelel a célnak. Nekem egy 6MP-s gépem van, és azért még ez is használható. A 350D ha jól tudom 8MP-es, így ezzel nincs semmi gond.
A 250-es obi kicsinek tűnik sajnos... De azért próbálkozzál, szerintem a géptípus és általában a légitársaság is felismerhető lesz a képeken.

A két távcsővel az a gond, hogy nagyon kicsi a fényerejük. (f12-13) /És ha már távcső, akkor inkább 1200 mm.  ;)/ Így erre a célra nem az igaziak. Az EQ1 mechanika helyett is jobb a Dobson, habár volt itt olyan, aki tudott fotózni ilyen állvánnyal is. Általánosságban elmondható, hogy a Newton távcsövek váltak be erre a célra. Így én a refraktort kerülném. Voltak (vannak) próbálkozások különféle távcsőtípusok felhasználására a fotózásához, de közel sem fogsz elérni olyan minőséget, mint egy 200/1200-as Newton-nal. Azt tudom, hogy sokkal olcsóbbak, de abban nem vagyok biztos, hogy érdemes-e kiadni rájuk pénzt, ha áthaladó gépeket akarsz fotózni. Ahogy látom 30e körül van az áruk, viszont 200-as használt Dobson/Newtont lehetett már látni 50e körül...
Szóval én nem venném meg, mert nagyon lutri a dolog. Talán lehetne velük valamit kezdeni, de valószínű nem lennél elégedett az eredménnyel.

Nem elérhető garygarand

« Válasz #7 Dátum: 2008. Szeptember 30. - 15:08:04 »
Köszi a gyors reagálást és a tanácsokat.

Utána járok a dolognak csak sajnos az anyagi keret kicsit szabályoz.

Üdv.

Nem elérhető garygarand

« Válasz #8 Dátum: 2008. Október 15. - 11:11:27 »
Sziasztok.

Találtam még egy fajtát. Most kb erre lenne keret.
Erről esetleg vélemény???
130/650 Skywatcher

130 mm
 650 mm
 f/5
 25 és 10 mm Barium
 26 és 65-szörös
 20-200
 31,7 mm
 star pointer
 EQ2
 31,7 mm-es Barlow-lencse, okulártartó  tálca
 16 kg
 EQ2 mechanikán 54900 Ft, csak tubus 36000 Ft

Köszönöm.

Üdv:gary

Nem elérhető PapaZulu

« Válasz #9 Dátum: 2008. Október 15. - 11:43:05 »
Üdv!

Ez már talán jobbnak tűnik sokkal, mint a másik kettő.  ;)
Egy kicsit olcsóbban van ebből a fajtából 130/900-as is. Igaz ennek kicsit rosszabb a fényereje, de ez még mindig bőven elég (barlow, ill. telekonverter nélkül) És a 900-assal azért többet tudsz kezdeni, mint a 600-assal.
Javaslom, hogy menj be a távcsőboltba, és próbáld ki a csövet. Valószínű meg fogják engedni, hogy rátedd a fényképezőgépedet. Ha megnézel egy távoli háztetőt (v. bármi mást) és ha azon éles képet fogsz kapni, akkor már nagy gond nem lehet. (Előfordulhat, hogy a kihuzaton belül ad éles képet, és nem a f.gép szenzorán. Akkor nem érdemes megvenni, mert fotózni nem fogsz tudni vele. Vagy át kell alakítani.)
Ha a tavcso.hu-n, ill. a Távcsőcentrumban akarsz vásárolni, akkor keress meg privátban.

Nem elérhető garygarand

« Válasz #10 Dátum: 2008. Október 15. - 12:26:07 »
Köszönöm.

Ha oda kerül a sor keresni foglak az biztos ;D.

Üdv.

Nem elérhető [Dávid]

« Válasz #11 Dátum: 2008. Október 15. - 14:50:02 »
Hi! Én csak röviden szólnék hozzá a témához. Szerintem a 130/650-es jobb választás a fényerő miatt, mert jobb képeket csinálhatsz vele, de nem valami közeliket. A 130/900-as már jobb, de mint PZ is mondta gyengébb a fényere és talán ez fontosabb a választás során. Nekem 114/900-as van kb 8-as fényerővel, a 130/900 kb egyel jobb (azaz 7 körüli), de a legjobban erre használható csövek 5-6 körül vannak. Én az enyémmel sz*rt sem értem és ezért abba is hagytam a fotózást. Jól gondold meg mit választasz. Nekem adott volt a cső a csillagászat miatt, de mikor belevágtam vele a repülőzésbe is elvette a kedvem. Másikra nincs pénzem sajnos, de én 200/1200-est vennék vagy nagyobbat. Majd még segítünk.  ;) 

Nem elérhető kobold75

« Válasz #12 Dátum: 2008. Október 15. - 17:40:28 »
Helo.Szerintem mindenféleképpen egy dobsonban kellene gondolkodnod 200/1000 vagy 200/1200.Ezzel a távcsővel jol is tudsz fényképezni meg csillagászkodni is tudsz.Szállithato is az ára 100000Ft.Szerintem Papazulu és az én képeimet nézd meg s rájösz miért ajánlom neked ezeket a távcsöveket.
250/1500 Dobson+Pentax K-S1   http://www.flickr.com/photos/45573502@N02/

Nem elérhető Night Gardener

« Válasz #13 Dátum: 2008. Október 16. - 00:54:52 »
Dobson-Dobson-Dobson. Valami 70-ből is megvan a 200/1200-as. De a legjobb a 250/1200-as mert annak még jobb a fényereje. Ormótlan, nagydarab állat de olyan jó is, amilyen testes.

Nem elérhető Gabor

« Válasz #14 Dátum: 2008. Október 16. - 06:04:29 »
Dobson-Dobson-Dobson. Valami 70-ből is megvan a 200/1200-as. De a legjobb a 250/1200-as mert annak még jobb a fényereje. Ormótlan, nagydarab állat de olyan jó is, amilyen testes.

Neked is olyan van?

Egyebkent jo, hogy osztogatjatok a tanacsokat, de nem arrol volt szo, hogy kedves baratunknak nincs barmire kerete?
Persze igazatok van, de akkor miert nem ajanlgatjuk a Canon 800-as obijat, kezdoknek az meg jobb mert van IS es AF is!